کشف ناشناحته‌های مریخ

نوشته شده توسط :
کشف ناشناحته‌های مریخ

سیاره سرخ یا مریخ همواره به دلیل شباهت به زمین و دلایل برای وجود آب در آن، سیاره‌ای جذاب و پر رمز و راز برای دانشمندان سازمان‌‍‌های فضایی کشور‌های مختلف جهان بوده است. سازمان فضایی ژاپن-JAXA در نظر دارد در جریان پروژه‌ای مشترک با آلمان و فرانسه ماهواره تحقیقات خود را به سمت قمر‌های مریخ ارسال کند.

سیاره مریخ دارای دو قمر با نام‌های فوبوس و دیموس است. این دو سیاره کوچک از لحاظ زمین شناختی و چگونگی کیفیت جو ابهامات زیادی برای دانشمندان هستند. سازمان فضایی ژاپن-JAXA به دنبال آن است تا آگاهی جهانی از دو قمر مریخ بالا برده و سوالات بسیاری از دانشمندان را پاسخ دهد. طبق قرار داد منعقد شده بین ژاپن، آلمان و فرانسه مراحل تحقیقات این ماهواره در مرکز فضایی آلمان-DLR انجام می‌گیرد.

یکی از مدیران ارشد JAXA گفت: دانشمندان ژاپنی با کمک و همراهی دانشمندان فعال در سازمان فضایی ناسا به در حال ساخت قطعات سخت افزاری این ماهواره هستند. اگر تمام مراحل پروژه طبق برنامه پیش برود ماهواره تحقیقاتی ژاپن نشناخته‌های بسیاری از دو قمر فوبوس و دیموس را آشکار می‌کند. این ماهواره اولین ماهواره تحقیقاتی است که قرار خواهد بود بر روی سطح این دو قمر فرود بیاید.

هنوز تصمیم نهایی برای محل دقیق فرود ماهواره تحقیقاتی ژاپن اعلام نشده است، ولی به نظر می‌رسد این قمر فوبوس مقصد این ماهواره باشد. زیرا دانشمندان به دنبال رفع سولات خود در مورد نوع گرانش و ترکیبات این قمر مریخ هستند. اعظمی از انرژی لازم برای حرکت ماهواره از نور خورشید تامین خواد شد و مابقی نیز از سوخت مخصوص فضاپیما‌ها فراهم می‌گردد.

دانشمندان امیدوارند این ماهواره تا سال ۲۰۲۴ آماده و به فضا فرستاده شود و در سال ۲۰۲۵ در مدار مریخ قرار گیرد. طبق برنامه از پیش تعیین شده اولین نمونه‌های ارسالی از سیاره فوبوس در سال ۲۰۲۹ میلادی به زمین خواهد رسید.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان