مشخصات خودروی آلپینا B5

نوشته شده توسط :
مشخصات خودروی آلپینا B5

بی‌ام‌و M5 به عنوان قوی‌ترین نسخه عرضه شده از سری ۵، تقریباً هر انتظاری را که مشتری از یک خودرو دارد، برآورده می‌سازد. این خودرو که محصول تیونر اختصاصی زیرمجموعه شرکت بی‌ام‌و یعنی M پاور است، ویژگی‌های لوکس و اسپرت را به صورت یک‌جا عرضه می‌کند تا رقیب قدری برای مرسدس‌بنز E63 S باشد.

حال اما شرکت آلپینا نیز به عنوان یکی از تیونر‌های تخصصی محصولات بی‌ام‌و با عرضه آلپینا B5 به عنوان نسخه بهبود یافته بی‌ام‌و سری ۵ رقابتی تنگاتنگی را با M5 آغاز کرده است. این خودرو که یکی از ۵ خودروی محبوب جرمی کلارکسون (مجری سابق برنامه تخت‌گاز) در سال ۲۰۱۸ به شمار می‌رود، در اصل نسخه بهبود یافته بی‌ام‌و M550i xDrive محسوب می‌شود که با تجهیز به یک موتور ۴.۴ لیتری ۸ سیلندر V شکل دو توربو، توان تولید نیروی عظیم ۶۰۸ اسب‌بخار را دارد. نیرویی که ۱۴۴ اسب بخار بیشتر از نسخه استاندارد M550i است. گیربکس ۸ سرعته ZF با بهبود نسبت به نمونه مورد استفاده در سری ۵ پایه، شتاب صفر تا صد ۳.۵ ثانیه‌ای را برای B5 رقم می‌زند. همچنین در مدت زمان ۱۱.۴ ثانیه سرعت این خودرو از حالت سکون به مرز ۲۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد و حداکثر سرعت آن عدد ۳۳۰ کیلومتر در ساعت را ثبت می‌کند. این در حالی است که بی‌ام‌و M5 تنها ۰.۱ ثانیه در شتاب صفر تا صد سریع‌تر از B5 ظاهر می‎شود.

در مقابل آلپینا B5 با بهره‎گیری از شاسی بهبودیافته سواری نرم‌تر و راحت‌تری را نسبت به M5 خواهد داشت. یکی از خبرنگاران خودرویی استرالیا در این‌باره گفته «بی‌ام‌و M5 برای تردد بین پیست مسابقه و خانه مناسب است اما B5 را می‌توان به سفر‌های بین‌شهری نیز برد». با این تفاسیر B5 تلفیقی از یک خودروی مسابقه‌ای اسپرت و یک لیموزین لوکس و راحت را در یک پکیج ارائه می‌کند، پکیجی که ۱۰۱ هزار دلار می‎ارزد!

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان