سیستم عامل روسی جایگزین جدید هواوی برای اندروید

نوشته شده توسط :
سیستم عامل روسی جایگزین جدید هواوی برای اندروید

همانطور که می‌دانید گوگل پس از وارد شدن هوآوی به فهرست سیاه بازرگانی آمریکا، رابطه خود را با این شرکت پایان داده، بودن در این فهرست به معنای قطع همکاری شرکت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری آمریکایی با شرکت مورد نظر است، به همین جهت در محصولات آینده هوآوی دیگر خبری از سیستم‌عامل اندروید و سرویس‌های گوگل نظیر گوگل پلی نخواهد بود، در این حالت هوآوی تنها می‌تواند از نسخه غیررسمی اندروید استفاده کند که به عنوان یک سیستم‌عامل اصلی، کارایی‌های کمی دارد.

پس از این اتفاقات هوآوی اعلام کرد که سیستم‌عاملی برپایه اندروید در دست تولید دارد که به زودی به عنوان سیستم‌عامل اصلی این شرکت برروی یک میلیون تلفن همراه هوآوی نصب خواهد شد، البته شرکت چینی هنوز از عواقب این‌کار و بازخورد مشتریان مطمئن نیست برای همین زمان بیشتری را برای آماده‌سازی این سیستم‌عامل نیاز دارد. سیستم‌عامل هوآوی با نام Hongmeng علی‌رغم ویژگی‌های مشابه با اندروید، قابلیت‌های جدیدی خواهد داشت که آن را از اندروید متمایز می‌کند.

اما طبق گزارشات یک سایت روسی به نام Bell reports، هوآوی به دنبال استفاده از سیستم‌عاملی با نام Aurora است، این سیستم‌عامل برپایه پلتفرم Sailfish ساخته شده است. سیفلیش یک سیستم‌عامل برپایه لینوکس است که توسط یک تیم فنلاندی از نوکیا تولید شده، از طرفی Aurora یک سیستم‌عامل براساس سیفلیش است که برای استفاده در لپ‌تاپ‌ها ساخته شده و به لینوکس شباهت دارد.

برخی منابع از گفتگو میان Guo Ping نائب رئیس هوآوی و Konstantin Noskov وزیر توسعه ارتباطات دیجیتال روسیه و توافق برسر استفاده از سیستم‌عامل Aurora خبردادند. تعدادی از گزارش‌ها نیز به سفر اخیر رئیس جمهور چین به روسیه اشاره دارند، سفری که در آن قرارداد تامین زیرساخت شبکه 5G روسیه با شرکت هوآوی بسته شد، براساس گفته‌ها، رئیس جمهور چین و ولادیمر پوتین در این دیدار، در مورد استفاده هوآوی از سیستم‌عامل Aurora نیز صحبت‌های داشتند. در این سفر روابط دو کشور چین و روسیه گسترش پیدا کرد و به همین جهت احتمال دارد هوآوی بخشی از تلفن‌های هوشمند خود را در روسیه با تراشه‌ها و نرم‌افزار اختصاصی تولید کند.

سابقه تولید سیستم‌عامل سیفلیش به زمان تولید گوشی نوکیا N9 برمی‌گردد، در آن زمان نوکیا برای این گوشی از پلتفرم حرکتی MeeGo استفاده کرد، با وجود محبوبیت این نرم‌افزار و مدل N9 نوکیا در تصمیمی نافرجام تلفن‌های هوشمند خود را به استفاده از سیستم‌عامل ویندوز فون سوق داد و همین اتفاق در صرف چند سال نوکیا را نابود کرد. بعد‌ها شرکتی وابسطه به نوکیا با نام Jolla براساس همان پلتفرم MeeGo سیستم‌عامل سیفلیش را تولید کرد و بعد از آن نیز شرکتی روسی سیستم‌عامل Aurora را برپایه سیفلیش تولید و عرضه کرد.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان