به کار گیری فناوری شلیک لیزری در هواپیماهای جنگنده

نوشته شده توسط :
به کار گیری فناوری شلیک لیزری در هواپیماهای جنگنده

شرکت‌های ساخت تجهیزات نظامی به تازگی با همکاری دانشمندان به موفقیت بزرگ در ساخت سیستم‌های شلیک لیزری روی هواپیماهای جنگنده دست پیدا کردند. سیستم شلیک لیزری به طور ویژه برای نصب بر روی هواپیماهای جنگنده طراحی شده و هدف از طراحی آن دفاع از هواپیما‌ها در برابر حمله‌های هوایی و زمینی دشمن اعلام شده است.

در جریان آزمایش نهایی این سیستم پیشرفته نظامی در ماه گذشته خلبانان هواپیماهای مجهز به این فناوری با پرواز در منطقه نیومکزیکو ایالات متحده آمریکا توانستند چندین راکت شلیک شده به سمت هواپیما را پیش از برخورد ردیابی و با سیستم شلیک لیزری نابود کنند. با وجود نتایج موفقیت آمیز آزمایش‌های میدانی و تئوری این سیستم ولی دانشمندان هنوز در حال ارتقا کیفی و عملکردی آن هستند و در تلاش‌ هستند تا حتی از کوچک‌ترین فرصت در زمان شلیک جلوگیری کنند.

پس از پایان تمامی مراحل آزمایشی، سیستم شلیک لیزری در هوا به هوا و زمین به هوا به کارگیری می‌شود. سیستم شلیک لیزری از سه قسمت اصلی تشکیل شده است: سیستم لیزر، سیستم کنترل و تشخیص هدف شلیک و سیستم تامین کننده انرژی لازم برای شلیک لیزری. همه این قسمت‌ها علاوه بر نصب روی بدنه هواپیما در روی زمین نیز با استفاده از تجهیزاتی خاص قابل استفاده هستند.

این سیستم با تشخیص سریع و به موقع هدف متحرک و یا ثابت خود شلیکی قدرتمند و نابودکننده را به سمت آن انجام می‌دهد. در کنار مزایا و برتری‌های بسیار این جنگ‌افزار پیشرفته در مقایسه با سایر تجهیزات جنگی، عملکرد آن در برابر آب و هوای نامتعادل و بی‌ثبات مناسب نیست و در این شرایط ضعف زیادی از خود نشان می‌دهد.

پروژه ساخت اسلحه لیزری برای هواپیما‌های نظامی از سال ۲۰۱۶ میلادی آغاز شد و از همان زمان شرکت ساخت و تولید تجهیزات نظامی لاکید مارتین نقش پرنگی را در تولید این فناوری ایفا کرده است. دست‌اندرکاران این پروژه در زمان شروع آن تاریخ اتمام را سال ۲۰۲۱ اعلام کردند، ولی تا این لحظه به موفقیت‌های زیادی در زمینه تولید این فناوری دست پیدا کردند و قرار است در آینده‌ای نزدیک تعدادی از هواپیما‌های نیروی هوایی آمریکا به سیستم شلیک لیزری مجهز شوند.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان