بروز مشکل در سامانه موقعیت‌یابی جهانی

نوشته شده توسط :
بروز مشکل در سامانه موقعیت‌یابی جهانی

به تازگی مشکلی برای نرم‌افزار‌های مسیریابی گزارش شده است که به نظر کمی عجیب می‌آید. البته ممکن است شما تحت تاثیر این مشکل نرم‌افزاری قرار نگرفته باشید، اما کسانی هستند که این مسئله را گزارش کرده‌اند. این مشکل به دلیل وجود راه عجیبی که سیستم‌های موقعیت یابی جهانی (GPS) به وسیله آن زمان را اندازه گیری می‌کنند، پیش آمده است.

دیروز در ساعت ۷:۵۹ بعد از ظهر بعضی از دستگاه‌ها در معرض خطر تنظیم مجدد قرار داشتند. جی‌پی‌اس‌هایی که در معرض خطر قرار داشتند، ممکن بود به تنظیمات ۶ ژانویه ۱۹۸۰ بازگردند. دلیل این اتفاق این است که سیستم موقعیت یابی جهانی زمان را بر اساس شمارش هفته بررسی می‌کنند، اما این سیستم تنها برای ۱۰۲۴ هفته (حدودا ۲۰ سال) حافظه برای ذخیره سازی داشته است.

گفته می‌شود آخرین باری که سیستم GPS در این موقعیت قرار داشت به سال ۱۹۹۹ باز می‌گردد. در آن زمان مردم به صورت عمومی از این سیستم خبر نداشتند. تا زمانی که شرکت‌هایی مانند گوگل به صورت عمومی و با ظاهر کاربری دوستانه‌تر آن را در اختیار کاربران قرار دادند.

البته ما نباید بیش از حد نگران باشیم. اداره بخش امنیت سایبری و زیرساخت امنیت ملی آمریکا می‌گوید تا زمانی که شما کمتر از ده سال باشد که از دستگاه خود استفاده می‌کنید یا اگر آن را مکررا به روز کرده باشید برنامه GPS شما باید امن باشد. به عبارت دیگر، اگر شما از یک T-Mobile G1 2008 به عنوان مسیریاب روزانه خود استفاده می‌کنید و هرگز بروزرسانی Google Maps را نصب نکرده‌اید، ممکن است این برنامه امروز خیلی مفید نباشد. سامانه نقشه برداری و ناوبری TomTom در وبسایت خود گفت کسانی که اغلب دستگاه‌های خود را به روز می‌کنند، نگران نباشند.

گفته می‌شود این اختلال می‌تواند باعث مسیریابی اشتباه کاربر شود. یعنی اگر شما قصد رفتن از نقطه A به نقطه B را داشته باشید و به صورت کورکورانه از سیستم موقعیت یاب دارای مشکل استفاده کنید، ممکن است به نقطه C برسید. امروز به دلیل استفاده زیاد مردم از این سرویس ممکن است افراد و نرم‌افزاری‌های زیادی دچار مشکل شوند.

 

منبع : باشگاه حبرنگاران جوان