بالا بردن امنیت خودرو‌های لکسوس

نوشته شده توسط :
بالا بردن امنیت خودرو‌های لکسوس

یکی از مهم‌ترین اولویت‌های مشتریان برای خرید خودرو، ویژگی‌ها و قابلیت‌های امنیتی آن است، هیچ چیزی در دنیا مانند جان انسان‌ها اهمیت ندارد و به همین دلیل مردم گاهی خرج‌های زیادی برای تامین امنیت خود انجام می‌دهند. در وسیله نقلیه خطرناکی مانند خودرو که روزانه ده‌ها نفر به دلیل تصادفات آن، جان خود را از دست می‌دهند، مسئاله امنیت یکی از اولین شناسه‌های کیفیت، برشمرده می‌شود. این موضوع در خودروهای گران‌ قیمت و لاکچری اهمیت بیشتری دارد، افراد پول‌دار به جان خود بیشتر اهمیت می‌دهند و حاضراند هزینه بیشتری برای حفظ جان خود بپردازند. در خودروهای بالا‌رده و لاکچری، قابلیت‌های امنیتی و بازدارنده تصادفات به صورت پیشرفته‌تر و در تعدادی بالاتر قرار داده می‌شود، در هر صورت هر وسیله‌ای به مقدار ارزشش، امکانات مختلفی ارائه می‌دهد. اما برخی شرکت‌ها با وجود تولید خودروهای لاکچری و گران قیمت، برای مسئاله امنیت، اهمیت خاصی قائل نیستند.

یکی از این شرکت‌ها برند ژاپنی لکسوس است که تحت مالکیت تویوتا قرار دارد، لکسوس علی‌رغم تولید خودروهای باکیفیت و مدرن، از ویژگی‌های امنیتی خاصی در تولیدات خود استفاده نمی‌کند، همین موضوع نیز در فروش مدل‌های لکسوس تاثیر گذاشته، به همین جهت این برند برنامه دارد تا از سال 2020 امکانات امنیتی مدرن و پیشرفته‌ای را برروی خودروهای خود قرار دهد. این ویژگی‌ها شامل سنسورها، دوربین‌ها و رادارهای مختلفی هستند که تعدادی از آن‌ها جدید بوده و به صورت استاندارد برروی مدل‌های 2020 استفاده می‌شوند، برخی نیز به صورت آپشن باید خریداری شوند.

یکی از متداول‌ترین قابلیت‌های امنیتی، هشدار قبل از تصادف است که به صورت چراغ و بوق اضطرار، قبل از برخورد با خودرو، جدول یا عابر پیاده، راننده را خبر می‌کند، این ویژگی در بسیاری از خودروهای شهری امروزی مورد استفاده قرار گرفته است. سیستمی دیگر برای هشدار عبور از خطوط، کناری جاده است، در هنگام خواب‌آلودگی بسیاری از رانندگان ناخواسته به طرف کنار جاده حرکت می‌کنند که در نهایت یا از جاده منحرف شده یا با گاردریل تصادف می‌کنند. کروز کنترل بر پایه رادار در هنگام تشخیص ترافیک روان در جاده، اجازه افزایش سرعت را نمی‌دهد و سیستم هوشمند چراغ خودرو نیز در مواقعی که از رو‌به‌رو خودرویی در حال نزدیک شدن باشد، چراغ نور بالا را کاهش می‌دهد.

البته با وجود این امکانات نیز هنوز هم لکسوس به پای شرکت‌های رقیب نمی‌رسد، به عنوان مثال ولوو امکانات بسیاری بیشتری را حتی برای خودروهای معمولی خود در نظر گرفته، اما لکسوس با دریافت هزینه بالا، همچنان در بخش امنیت ضعف دارد، باید دید در آینده باز هم ویژگی‌های امنیتی جدیدی به مدل‌های لکسوس اضافه می‌شود یا خیر.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان