اقدام غیر قانونی گوگل برای پخش ترانه ها

نوشته شده توسط :
اقدام غیر قانونی گوگل برای پخش ترانه ها

با توجه به تغییرات انجام شده در موتور جستجوی گوگل و قسمت‌های دیگر آن اگر کاربر نام ترانه‌ای خاص را در مرورگر گوگل تایپ و جستجو کند، موتور جستجوگر گوگل جعبه‌ای همراه با متن ترانه را به او نمایش می‌دهد. بسیاری این اقدام گوگل را مفید و کاربردی دانسته‌ و مهم‌ترین نتیجه آن را سهولت در یافتن متن ترانه‌های مختلف بیان کرده‌اند.

حال یک شرکت متخصص در زمینه متن ترانه‌های مختلف، گوگل را به نقض قانون کپی رایت متهم کرده و معتقد است گوگل سال‌هاست برای ارائه متن ترانه‌‌ها بدون کسب اجازه از پشتیبانی‌کننده‌‌ها و سرمایه‌گذاران اصلی آن را از سایت‌های معتبر، مانند Genius.com کپی می‌کند. سایت رسمی Genius.com از سال ۲۰۰۹ میلادی بال هدف انتشار متن ترانه‌های خوانندگان سبک‌های متنوع موسیقی و ایجاد محلی مناسب برای بحث و گفتگو پیرامون ترانه‌های جدید و قدیمی ایجاد شد.

این سایت با انتشار متن ترانه‌ها یکی از منابع اصلی علاقه‌مندان به مشاهده متن شعر آهنگ‌ها در هنگام گوش دادن به موسیقی مورد نظر و یا حتی بدون گوش دادن به موسیقی، محسوب می‌شود. بن گراس مدیر ارشد شرکت Genius می‌گوید: ما بارها و بارها شاهد آن بوده‌ایم که گوگل بدون ذکر منبع و کسب اجازه از منتشرکنندگان اصلی، متن ترانه‌های انتشار یافته در Genius.com را کپی و در موتور جستجو خود در معرض دید میلیون‌ها کاربر قرار داده است. این مسئله بسیار جدی محسوب می‌شود و گوگل باید در مورد آن پاسخگو باشد.

دست‌اندرکاران این سایت ادعا کردند گوگل تنها برای ایجاد تمایز بین ترانه‌های کپی شده و انتشاری خود، علائم نوشتاری مانند نقطه و ویرگول را جا‌به‌جا می‌کنند. گوگل در پاسخ به اتهامات مطرح شده گفت: ما متن ترانه‌ها را به صورت کاملاً قانونی منتشر می‌کنیم و تمام حقوق ناشران اصلی طبق توافقات صورت گرفته پرداخت می‌شود.

به هر روی با توجه به ادعاهای مطرح شده از سوی Genius.com و گستردگی ابعاد ماجرا، محاکم قضایی آمریکا وارد پرونده شده و در حال بررسی آن هستند.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان