ارسال اولین فضاپیما جهت منحرف کردن یک سیارک توسط ناسا

نوشته شده توسط :
ارسال اولین فضاپیما جهت منحرف کردن یک سیارک توسط ناسا

ناسا به عنوان اولین تلاش خود برای منحرف کردن یک سیارک از مسیر حرکتش ماهواره SpaceX را به فضا ارسال می‌کند. این ماهواره با سوار شدن بر روی موشکی مخصوص در خرداد ۱۴۰۰ از یک پایگاه نیروی هوایی ارتش آمریکایی به فضا پرتاب می‌شود تا با ایجاد انحراف در مسیر حرکت یک سیارک، مسیر حرکت آن را تغییر دهد. موشک حامل این ماهواره Falcon 9 نام دارد. سال‌ها بود که دانشمندان علوم فضایی در سرتاسر جهان قصد داشتند با استفاده از روشی خاص سیارک‌های پرخطر و در حال حرکت به سمت زمین را نابود کنند.

حال ناسا با انجام چنین پروژه‌ای گامی بلند برای نیل به هدف بزرگ دانشمندان برداشته است. کیهان مملو است از سیارک‌ها و قطعات بزرگ سنگ‌هایی که هر کدام از آن‌ها در صورت نزدیک شدن به کره زمین و برخورد با آن‌ها می‌توانند نتایج فاجعه باری را به دنبال داشته باشند و جان هزاران و حتی میلیون‌ها انسان روی زمین را به خطر بیاندازند.

ناسا برای انجام این پروژه و ارسال SpaceX به فضا تحقیقات گسترده‌ای را انجام داده است و با سازمان نظامی ناتو نیز همکاری کرده است تا بتوانند به دقیق‌ترین حالت ممکن و بدون کوچکترین مشکلی به هدف خود دست یابند. این ماهواره با سرعت ۶ کیلومتر بر ثانیه به سمت هدف خود که در فاصله ۱۴۹.۶۶۸.۹۹۲ از زمین است، حرکت می‌کند و در سال ۲۰۲۲ به هدف خود می‌رسد.

ناسا ارزش کار این پروژه را که شامل مراحل ساخت و تولید ماهواره و موشک، جایگاه و انرژی لازم برای پرتاب و مواردی دیگر است را ۶۹ میلیون دلار تخمین زده است. اعلام این خبر از سوی ناسا و هم زمانی آن با اولین تصویر منتشر شده از یک سیاه چاله، عاشقان به علوم فضایی و خبر‌های مربوط به فضا را به وجد آورده و آن‌ها را به آینده روشن در این زمینه امیدوار ساخته است.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان