آینده حمل و نقل شهری با طرح مفهومی NXT

نوشته شده توسط :
آینده حمل و نقل شهری با طرح مفهومی NXT

امروزه رقابت برای ساخت و تولید طرح‌های مفهومی خودرو‌های الکتریکی و خودران، بیش از هر زمان دیگری مورد توجه شرکت‌‎های بزرگ قرار گرفته است، در چند سال اخیر بازار تولید این دست خودرو‌ها به شدت افزایش پیدا کرده و از طرح‌های مفهومی زیادی نیز برای آینده این صنعت رونمایی می‌شود. البته این موضوع صرفا به ساخت خودرو شهری محدود نمی‌شود، برند‌های معتبری مانند تسلا به دنبال تولید کامیون و اتوبوس‌های الکتریکی و خودران نیز هستند که می‌توانند تا چند سال آینده جای کامیون‌های باری فعلی و اتوبوس‌های شهری و بین شهری را بگیرند.

به همین جهت شرکت اسکانیا (زیر مجموعه فولکس‌واگن) به تازگی از طرح مفهومی یک اتوبوس شهری با ایده‌هایی نوآورانه پرده‌برداری کرده که چندین کاربرد متفاوت دارد. این طرح مفهومی با نام NXT دارای طراحی خلاقانه و منعطفی است که تاکنون دیده نشده و بسیار مورد توجه کارشناسان این حوزه قرار گرفته است. شرکت اسکانیا براین باور است که اتوبوس‌های آینده می‌توانند با طراحی تغییرپذیر، چندین کاربرد را به صورت همزمان ارائه دهند، به طور مثال در صبح کارکنان یک شرکت را از محل زندگی به دفتر کار برساند، در ادامه روز بسته‌ها و محموله‌های پستی را جابه‌جا کند، درپایان ساعت کاری کارکنان را به خانه برساند و در طول شب زباله‌ای خیابان را جمع‌آوری کند. چنین طرحی در نوع خود فوق‌العاده خواهد بود و به طور حتم، خواهان زیادی خواهد داشت.

طرح مفهومی NXT دقیقا برای اجرای کارکرد‌های مختلف تولید شده است، در این اتوبوس با استفاده از بخش‌های جداشدنی، دو ماژول جلو و عقب خودرو ثابت بوده و قطعه اصلی بدنه با کابین مسافری مناسب یک اتوبوس، کابین حمل بسته و محموله و کابین جمع‌آوری زباله جایگزین می‌شود. کابین اتوبوس هشت متر طول دارد و به لطف تولید با مواد کامپوزیت، وزن آن کمتر از هشت تن است، باتری‌ها در کف بدنه اتوبوس جای‌گذاری شده‌اند تا توزیع وزن به درستی صورت گیرد. اسکانیا باور دارد که این اتوبوس با باتری‌های فعلی می‌تواند بازه حرکتی ۲۴۵ کیلومتر را با یک شارژ ارائه کند.

مدیر اجرایی اسکانیا اعلام کرد‌:" NXT، دید ما را برای آینده حمل و نقل شهری نشان می‌دهد، چندین فناوری به‌کار رفته در این طرح هنوز به بلوغ کافی نرسیده و در حال حاضر قابل استفاده نیست، اما تولید این طرح برای ما از اهمیت فراوانی برخوردار است، زیرا به رشد و توسعه ایده‌های شرکت کمک شایانی می‌کند. "

طبق اعلام مدیر اجرایی اسکانیا، طرح مفهومی NXT برای استفاده در سال ۲۰۳۰ و شاید بعد از آن تولید شده و آینده حمل‌و‌نقل شهری را نشان می‌دهد، باید اعتراف کرد که این ایده بسیار جذاب و مقرون‌به‌صرفه بوده و می‌تواند آغازی برای تولید طرح‌های مفهومی بسیار خلاقانه‌تر در آینده‌ای نزدیک باشد.

 

منبع ؛ باشگاه خبرنگاران جوان